Navigace
Probíhající poplach je signalizován venkovní sirénou jak akusticky, tak blikáním. Ale tato signalizace je časově omezena a mnozí majitelé hledají cestu, jak na napadený objekt upozornit okolí po delší dobu. Jednou z možností je rozblikat osvětlení domu ve frekvenci varovných světel. Takové řešení je obzvláště vhodné, pokud jsou na objektu větší prosklené plochy a blikající světlo bude dobře viditelné.
Zabezpečovací systém JABLOTRON 100+ umožňuje pomocí výstupních modulů AC-160-C, AC-160-DIN, JA-110N, nebo JA-150N spínat osvětlení. Jestliže už jsou v objektu tyto moduly pro spínání světel instalované, můžete je využít. Pokud ne, můžete je doplnit pro paralelní spínání vybraných světel.
POTŘEBNÉ VYBAVENÍ
ZAPOJENÍ PRVKŮ
- Tento postup vychází z předpokladu, že jste s seznámeni s manuály použitých výrobků.
- Využijte již instalovaných výstupních modulů AC-160-C, AC-160-DIN, JA-110N, nebo JA-150N, popř. je instalujte viz příklad pro JA-150N níže.
- Přiveďte do svorkovnice síťového napájení vodiče L a N
- Svorky 230V a COM propojte
- Svorka NO bude spínat fázi při aktivaci PG
- Připojte výstupní L a N do svorkovnice osvětlení, viz obrázek 1. POZOR! Maximální spínací zátěž relé je 16A !
Připojování síťových zařízení smí provádět jen kvalifikovaný pracovník.
Výrobek slouží k funkčnímu jednopólovému spínání a nezajišťuje bezpečné odpojení.
NASTAVENÍ A NAPROGRAMOVÁNÍ SYSTÉMU
V příkladu je použito celkem osm PG výstupů, přičemž výstupy PG1 a PG2 jsou dva zapojené světelné okruhy, PG3 až PG8 zajišťují blikání světel a následné blokování této funkce po odjištění, popř. po uplynutí definované doby po poplachu. POZOR, u PG3 až PG8 musí být povolen záznam do paměti. Všechna nastavení provedete F-Linkem v záložce Nastavení/PG výstupy.
a. Pokud pomocí PG1 a PG2 již spínáte dva okruhy světel, začnete nastavením PG3, které budete při funkci „Zapni/vypni“ spínat reakcí na „Jakýkoliv poplach“. Jestliže je v objektu více sekcí, je vhodné je všechny povolit.
b. Dále nastavíte PG4, které bude zajišťovat blikání světel. Nastavíte funkci „Impulz“ na 3 sekundy, spínat ho budete reakcí na „Jiné PG“ a vyberete PG3 a PG6.
c. PG5 bude zajišťovat přestávku v blikání. Také ho nastavíte na funkci „Impulz“ na 3 sekundy, spínat ho budete reakcí na „Událost v systému“ a vyberete „Vyp. PG výstup 4“.
d. Smyčku uzavřete nastavením PG6. Opět nastavíte funkci „Impulz“ na 3 sekundy, spínat ho budete reakcí na „Událost v systému“ a vyberete „Vyp. PG výstup 5“.
e. Pomocí PG7 zajistíte ukončení varovného blikání při vypnutí poplachu. Nastavíte ho na „Impulz“ na 10 sekund, spínat ho budete reakcí na „Odjištěno“ a vyberete sekce.
Funkci tohoto PG následně propojíte s PG4 tak, že u PG4 nastavíte blokování „Jiným PG“ a vyberete PG7. Pokud tedy dojde k odjištění vybraných sekcí, dojde k zablokování smyčky blikání.
f. Pomocí PG8 zajistíte ukončení varovného blikání po určité době. Celkovou dobu varovného blikání můžete nastavit např. na 30 minut. Tuto dobu ale vždy konzultujte s majitelem objektu a berte ohled na typ osvětlení, aby nedošlo k jeho poškození. PG8 nastavíte na funkci „Impulz“ na 30 minut, spínat ho budete reakcí na „Jakýkoliv poplach“ a je nutno nastavit stejné sekce jako u PG3.
Funkci tohoto PG následně propojíte s PG5 tak, že u PG5 nastavíte blokování „Jiným PG“, vyberete PG8 a „deaktivací“. Pokud tedy dojde k uplynutí stanoveného času od počátku poplachu, dojde k deaktivaci PG8, což zablokuje smyčku blikání.
g. Posledním krokem je svázání PG výstupů, která přímo spínají světla s touto smyčkou. Jestliže jsme tedy na začátku uvedli, že světla spínáte pomocí PG1 a PG2, nastavíte v nich reakci na „Jiné PG“ a vybereme PG4.